Kenijskie parki narodowe

Jednym z państw na kontynencie afrykańskim jest Republika Kenii. Zachwycająca przyroda tego położonego nad Oceanem Indyjskim kraju przyciąga od lat wielu turystów. Bogactwem tego kraju jest przede wszystkim jego przyroda, którą władze kraju starają się chronić poprzez tworzenia parków narodowych. Na terenie Kenii jest ich w sumie 36.

Do jednego z chętniej odwiedzanych parków narodowych należy park Amboseli. Park leży u stóp Kilimandżaro – najwyższego szczytu kontynentu afrykańskiego. To wznoszące się na wysokość 5985 m n. p. m Kilimandżaro jest największym magnesem przyciągającym turystów do parku. Historia parku sięga lat 70-tych XX wieku. Teren parku zamieszkuje wiele dzikich zwierząt: słonie, antylopy, szakale, żyrafy, zebry i wiele innych. Wyjazdy do Kenii połączone z wejściem na Kilimandżaro organizują działające w Polsce biura podróży i agencje trekkingowe. Przed wejściem na szczyt trzeba poświęcić kilka dni na aklimatyzację. Wyprawy organizowane są od stycznia do marca i od czerwca do września, czyli w porze suchej.

Najstarszym parkiem utworzonym na terenie Kenii jest Park Narodowy Tsavo utworzony już w 1948 roku. Ochroną na terenie tego parku zostały objęte żyjące w nim słonie. Jest to największy park narodowy nie tylko na terenie Kenii, ale także na świecie. Na terenie parku możemy podziwiać ogromne baobaby, a poza słoniami także krokodyle i hipopotamy. Park można zwiedzać jedynie w towarzystwie strażnika. Dogodny dojazd sprawia, że wśród parków Kenii właśnie ten jest najchętniej odwiedzany przez turystów. Największą bolączką władz tego parku są kłusownicy.

Terytorium Kenii zamieszkane jest przez 42 plemiona. Wśród tych plemion są Masajowie. Na terenach zamieszkiwanych przez Masajów w 1977 roku został utworzony Park Narodowy Masai Mara. Władze kraju tworząc park nie zdecydowały się na wysiedlenie z jego terenu rdzennych mieszkańców, dzięki temu turyści mogą poznać sposób ich życia. Na terenie parku wytyczone zostały ścieżki turystyczne, zbaczanie z nich jest zabronione. Park najlepiej jest zwiedzać od lipca do grudnia. W grudniu jest jednak najwięcej turystów. Jeżeli chcemy uniknąć tłoku, wybierzmy się wcześniej.

Stolicą Kenii jest Nairobi. To młode miasto założone w roku 1900. Nie ma w nim zabytków, ale ma tutaj siedzibę Muzeum Narodowe z kolekcją ornitologiczną i artefaktami kulturowymi, które sięgają bardzo wczesnych okresów dziejów człowieka. Największą atrakcją stolicy Kenii jest znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Park Narodowy Kenii. Wizyta w tym parku stwarza możliwość zobaczenia gatunków zwierząt zamieszkujących afrykańskie sawanny: lwy, gepardy, żyrafy, antylopy, hipopotamy i wiele innych. Reprezentacyjną ulicą Nairobi jest Kenyatta Avenue. W centrum miasta znajduje się także arboretum, Park Miejski i park Uhuru, których założycielami byli Brytyjczycy. Na Miejskim Placu znajduje się zbudowany w latach 30-tych XX wieku gmach parlamentu z ciekawą wieżą zegarową. Poza granicami miasta możemy zobaczyć plantacje agawy sizalowej, herbaty, ananasów i kawy.