Bogactwo, natura i dziki urok

Surowce mineralna różnego rodzaju mają ogromne znaczenie dla rozwoju i sprawnego funkcjonowania gospodarki każdego kraju. Wprawdzie istnieją państwa, które nie posiadają przemysłu, a gospodarka opiera się niemalże na handlu wymiennym, ale w większości krajów surowce są bardzo ważne. To z nich wytwarzane są inne towary, nie wspominając o tym, że na przykład ropa naftowa służy do wytwarzanie energii. Podobnie jak gaz ziemny. Ale nie tylko przemysłem człowiek żyje, poza tym nie wszędzie występuje rozwinięta cywilizacja albo istnieje ona od niedawna i zaawansowana technologia. Istotnie – i tutaj dużą ciekawostką jest kontynent afrykański.

Afryka to niesamowity, choć również przerażający kontynent. Ci, którzy oglądali „Krwawy diament” i „Helikopter w ogniu” wiedzą dlaczego. Wprawdzie są to tylko filmy, ale oparte na prawdziwych wydarzeniach. Afryka jest regionem bogatym w zasoby naturalne co biały człowiek szybko docenił. Przybywał on w te strony, aby z jednej strony budować cywilizację, a z drugiej eksplorować naturalne bogactwo Afryki, które następnie zabierał do siebie. O surowce naturalne nierzadko toczono tutaj krwawe boje. Zresztą w Afryce często wybuchają walki. Dzieje się tak dlatego, że cywilizacja afrykańska jest jeszcze młoda. Biały człowiek z jednej strony sprowadził cywilizację, z drugiej strony okupował ten kontynent.

Film „Helikopter w ogniu” opowiada o walkach w Somalii – upadłym państwie, w którym całkowicie załamały się struktury państwowe. A to wszystko na skutek decyzji Związku Radzieckiego. Ktoś może spytać co Związek Radziecki robił w Afryce. Kontynent ten był areną zimnowojennych sporów. W każdym razie ZSRR poparł Etiopię, a konflikt pomiędzy dwoma afrykańskimi państwami bardzo zaszkodził Somalii. Walki tam trwają do dziś.

Taka jest Afryka – naturalne bogactwo i piękny krajobraz z jednej strony, cywilizacja przynajmniej w niektórych jej częściach, a także rozlew krwi w innych rejonach. Należy wiedzieć, które regiony Afryki można zwiedzać, a których nie należy. Do Somalii nie należy jechać pod żadnym pozorem. Nikt nam tam nie może zagwarantować bezpieczeństwa. Ciekawym obszarem jest północna Afryka oraz inne rejony, w których zobaczymy wiele ciekawych zabytkowych budowli. A Algierii zobaczymy ruiny miasta Kalat Bani Hammad, osiedla Berberów w regionie Mzab, Ruiny rzymskich miast, które tutaj się znajdowały i wiele innych zabytków. Nie wspominając o Egipcie i jego piramidach.

Afryka to kontynent, w którym wiele się dzieje. Obszar bogaty w naturalne piękno, zabytki dawnych kultur, niekiedy mieszanina kultur europejskich i bliskowschodnich z lokalnymi, zabytki oraz wiele innych atrakcji. Z drugiej strony regiony, do których się nie idzie. Oto Afryka w swojej okazałości.

Posted Under