Tanzania i Park Narodowy Serengeti

Zjednoczona Republika Tanzanii to przede wszystkim bezkresne i dzikie obszary. Na terytorium Tanzanii położony jest najwyższy masyw Afryki z Kilimandżaro z wysokim na 5895 m n. p. m. szczytem Kibo i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO rezerwat Ngorongoro. Wschodnią granicą kraju jest Ocean Indyjski i położone na nim wyspy: Zanzibar, Mafia i Pemba. Zachodnią granicę stanowią afrykańskie jeziora, Tanganika i Niasa. Stolicą Tanzanii jest Dodoma.

Przeważająca część terytorium Tanzanii porośnięta jest sawanną. Poza sawannami występują tutaj wiecznie zielone lasy i roślinność namorzynowa. Zróżnicowaną przyrodę Tanzanii chronią liczne rezerwaty i parki narodowe. Wśród parków narodowych Tanzanii najbardziej znany jest Park Narodowy Serengeti, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Oprócz parku Serengeti na liście tej znalazł się także Park Narodowy Kilimandżaro.

Już w roku 1940 tereny zajmowane obecnie przez park Serengeti podlegały ochronie w formie rezerwatu. Jedenaście lat później utworzono na tych terenach park narodowy. Park Serengeti zajmuje powierzchnię 14 700 km². Obszary centralne parku Serengeti zamieszkałe są przede wszystkim przez majestatyczne słonie. Można tutaj zobaczyć także bardzo rzadkie nosorożce spiczastonose i guźce. Wśród ptaków uwagę przyciągają kraski, strusie i sekretarze. Z kolei w dolinie rzeki Seronera zobaczyć można krokodyle i hipopotamy, czasem uda się dostrzec wylegującego się na drzewie, sytego lamparta, czy gepardy goniące gazele. Park Serengeti w większości położony jest na terytorium Tanzanii, ale jego część leży także na terenie Kenii.

W odległości około 70 km od masywu Kilimandżaro położony jest wulkan Meru (4566 m n. p. m.) . Partie szczytowe tego aktywnego nadal wulkanu (ostatni wybuch miał miejsce w roku 1900) objęte zostały ochroną w formie parku narodowego Meru. Aby dostać się w pobliże wulkanu pokonuje się obszary kolejnego parku narodowego Tanzanii, parku Arusha. Na terenie parku żyją między innymi małpy.

Tanzania oferuje nie tylko bezkrwawe safari w licznych parkach narodowych. Do wypoczynku zachęcają piękne plaże, szczególnie te położone na wyspach rozsianych po Oceanie Indyjskim. Wśród tych wysp turyści odwiedzający Tanzanię najchętniej wybierają Zanzibar. Warto odwiedzić także miasto o tej samej nazwie. Jego największą atrakcją jest najstarsza część Stone Town, czyli Kamienne Miasto. Stone Town jest obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na szczęście czasy, kiedy w Stone Town handlowano niewolnikami odeszły już do przeszłości. W zabudowie Stone Town zauważa się wpływy architektury europejskiej, arabskiej i elementów afrykańskich. Jedną z ciekawszych budowli jest monumentalna katolicka katedra i stare łaźnie w perskim stylu. Uliczki Stone Town są tak małe i wąskie, że można się po nich poruszać jedynie pieszo. Spacerując uliczkami zwróćmy uwagę na pięknie rzeźbione drzwi domów.