Co zobaczyć w Egipcie

Wśród krajów Afryki Egipt jest krajem o ogromnym potencjale turystycznym. Bogactwo zabytków kultury starożytnej, plaże, doskonała infrastruktura jest magnesem przyciągającym wielu turystów. Kraj przecina najdłuższa na świecie rzeka, Nil. Na corocznych wylewach rzeki Egipt zbudował swoją potężną pozycję w przeszłości. Stolicą Egiptu jest założony jeszcze przez Rzymian Kair. Do głównych miast Egiptu należy także założona przez Aleksandra Wielkiego Aleksandria. Inne miasta o dużym znaczeniu to Giza, Port Said, Luksor. Dla turystów duże znaczenie mają także położone nad brzegiem Morza Czerwonego kurorty: Dahab, El Gouna, El Quseir, Hurghada i wiele innych.

Egipt szczyci się bardzo bogatą rzeźbą terenu. Na połowę granic państwa składają się wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. W krajobrazie kraju wyróżniają się przede wszystkim obszary pustynne, które graniczą z wybrzeżem Morza Śródziemnego. Południowe i wschodnie tereny Egiptu zajęte są przez góry. Obszar kraju pozostaje pod wpływem różnorodnego klimatu, w części przeważa klimat podzwrotnikowy, w części zwrotnikowy.

Kraj jest chętnie odwiedzany przez turystów, wydarzenia ostatnich lat, w tym także zamachy, które miały miejsce w lipcu bieżącego roku, powodują, że część turystów rezygnuje z wyjazdu do tego kraju. Spora liczba nadal jednak pragnie ten kraj odwiedzić, dla wielu największym magnesem są starożytne zabytki.

Największym miastem Egiptu i Afryki jest Kair. Zbudowane przez Rzymian miasto jest dzisiaj wielką metropolią usytuowaną nad brzegami i wyspami Nilu. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Egipskim. Oprócz muzeum warto zobaczyć zbudowany w IX wieku meczet Al-Azhar.

20 kilometrów od Kairu leży Giza. Miasto przyciąga turystów jak magnes, tutaj znajdują się najsłynniejsze zabytki Egiptu: trzy olbrzymie piramidy i Sfinks. Wyjeżdżając około 8 kilometrów poza centrum Gizy zobaczymy piramidę Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. U stóp piramidy Chefrena leży Sfinks – leżący lew o ludzkiej głowie.

Tłumy turystów odwiedzają także Luksor. W przeszłości Luksor stanowił część Teb – stołecznego miasta starożytnego Egiptu. Wśród zabytków miasta znajduje się słynna świątynia Luksorska. Turystów spotkamy także w Dolinie Królów. Wśród grobowców, które znajdują się w Dolinie Królów jest także grobowiec Tutanchamona, który jako jedyny spośród grobów doliny nie został splądrowany przez złodziei.

Jednym z najbardziej popularnych kurortów Egiptu jest położona nad Morzem Czerwonym Hurghada. Magnesem przyciągającym turystów do tego kurortu jest między innymi rafa koralowa. Za centrum kurortu uważana jest dzielnica Sakkala pełna luksusowych hoteli. Walorem kurortu jest także sąsiedztwo pustyni, na którą organizowane są wycieczki na grzbietach wielbłądów. Bardzo luksusowym kurortem jest Makadi Bay położony nad uroczą zatoką Makadi. Kurort przyciąga przede wszystkim miłośników nurkowania i rodziny z małymi dziećmi. Niezapomnianych wrażeń dostarczają także wizyty w zamieszkałych przez Beduinów oazach.