Atrakcje turystyczne Maroka

Maroko leży na styku Europy i Afryki, na terenie północno-zachodniej Afryki, nad oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Jest to kraj o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. Występują tutaj zarówno pokryte zielonymi lasami góry Ar-Rif i Atlas, piaszczyste plaże, jak też największa pustynia na świcie – Sahara. Stolicą Królestwa Maroka (pełna nazwa państwa) jest Rabat. Do ważniejszych miast należy także Casablanca, Marrakesz i Fez. Od pewnego czasu dochody w turystyki stają się w Maroku coraz bardziej znaczące w budżecie państwa.

Nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego leży stolica Maroka, Rabat. Podwaliny pod obecny Rabat dała rzymska osada Sala Colonia, z której do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny. W Sala Colonia warto zobaczyć także twierdzą Szalla, przy której znajduje się założona w XIV wieku nekropolia. Warte odwiedzenia są także miejscowe muzea: archeologiczne, sztuki marokańskiej, muzeum rzemiosła.

Chyba najsłynniejszym miastem na terenie Maroka jest Casablanca. Międzynarodową sławę przyniósł temu miastu nakręcony w 1942 roku przez Michaela Curtiza film pt. „Casablanca”. Główne role w tym filmie zagrali Humphrey Bogart i Ingrid Bergman. Wśród zabytków miasta największą sławą okryty jest meczet Hassana II. Uwagę zwraca między innymi wysoki na 200 m minaret. Budowę tego monumentalnego meczetu rozpoczęto w roku 1961, ukończono w roku 1999. Budowa meczetu pochłonęła gigantyczne pieniądze. Meczet dostępny jest dla turystów. Bilet wstępu kosztuje około 10 dolarów. Do wypoczynku zapraszają plaże rozciągające się nad brzegiem oceanu. Największym uzdrowiskiem okolic Casablanki jest Aid-Diab z licznymi klubami, barami i dobrymi restauracjami.

U stóp gór Atlas położone jest kolejne, duże miasto Maroka, Marrakesz. Miasto otoczone jest wzniesionymi w XII wieku murami miejskimi. Najważniejsze zabytki miasta zobaczyć można w jego najstarszej części nazywanej medyną. W centrum medyny tłumy turystów można spotkać na Dżama al-Fina – placu pełnym połykaczy ognia, tancerzy, rzemieślników i muzyków. W centrum medyny znajduje się przepiękny meczet Kutubija z wysokim na 70 m minaretem. Każda ze ścian minaretu pomalowana jest innym kolorem, każdą też ozdobioną innym motywem roślinnym. Najstarszym meczetem miasta jest meczet Ali-ben-Jusufa z dostojnym minaretem i pięknie ozdobionym sklepieniem. Kolejnym zabytkiem miasta są grobowce władców z dynastii Saadytów z XVI wieku. Ich wnętrza zdobią mozaiki, stiuki i ozdoby wykonane z cedrowego drewna. Wśród zabytków Marrakeszu uwagę zwraca także pałac Bahja, który znajduje się w dzielnicy Mellah.

Wśród kurortów wypoczynkowych Maroka jednym z najładniejszych jest kurort As-Sawira, największą popularnością cieszy się jednak Agadir. W kurorcie czeka ponad 10 km plaż, panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie do uprawiania windsurfingu. Do zwiedzania zapraszają także miejscowe muzea, wśród nich Muzeum Sztuki Berberyjskiej i Muzeum Talborjt mieszczące się w zbudowanej w XVI wieku kazbie. Dzieci na pewno będą zachwycone wizytą w mini-zoo.