Współczesna Afryka w sprawie Masajów

Społeczność Masajów liczy około 900 tysięcy osób. Nie sposób dokładnie podać aktualnego stanu populacji koczowniczych plemion. Ciągłe przenoszenie się Masajów, utrudnia przeprowadzenie spisu.

Masajowie, których ilość wciąż rośnie, narażeni są na utratę swojej tożsamości i tradycyjnego sposobu życia. Bieda i ciągłe przemieszczanie się, nie sprzyjają edukacji, a młodzi Masajowie, pragnący zmian w swoim życiu, przestają uznawać autorytet starszyzny. W ten sposób upada hierarchia, oparta na szacunku względem starszych.

Rząd Kenii prowadzi działania, których celem jest edukacja młodzieży, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego sposobu życia. Masajowie znajdują zatrudnienie w rolnictwie. Wielu porzuciło swoje wioski, by rozpocząć karierę biznesową. Zakładają sklepy, prowadzą restauracje, nie zrywając zupełnie z dawnymi zwyczajami. Chętnie powracają do czerwonych szat, sandałów i podróżnego kostura. Obraz Masaja w nowoczesnej gospodarce budzi zdumienie, ciekawość i często prowadzi do sukcesu.

Kobiety wykorzystują umiejętność haftu, zajmują się produkcją żywności. Społeczność masajska opiera się na wspólnocie działań. Ta umiejętność sprzyja zawodom, opartym na współpracy. Masajowie sprawdzają się jako przewodnicy wycieczek w czasie safari. Są dobrymi kelnerami, ochraniarzami i współpracownikami w zespołach firmowych.

Elementy ludowej muzyki i tańców wykorzystywane są przez współczesne zespoły muzyczne.