Daktyle – dar Afryki

Owoce palmy daktylowej, jadane od wieków przez plemiona Beduinów, współcześnie dostępne są na całym świecie. Palmy daktylowe występujące głównie w północnej Afryce, są uprawiane również na suchych obszarach Afryki południowej oraz poza kontynentem afrykańskim – w Azji, w Australii oraz w północnej i południowej Ameryce.

Drzewa daktylowe osiągają 20 metrów wysokości, są smukłe, zakończone pióropuszem liści. Daktyle wyrastają w postaci owocostanów, znajdujących się u nasady liści.

Daktyle mają podłużny kształt. Osiągają około 7 cm długości. Wnętrze owocu kryje jedną dużą pestkę. Mają słodki, przyjemny smak. Po wyciśnięciu miękkiej odmiany owocu, uzyskiwany jest miód palmowy, z którego wyrabiany jest chleb daktylowy. Odmiana twardsza daktyli nadaje się do mielenia na mączkę. Po dodaniu mąki jęczmiennej, wypiekany jest tradycyjny chleb pustyni.

Wszystkie odmiany daktyli można spożywać na surowo. Popularne suszone owoce, dodawane są do deserów lub jedzone w postaci słodkiej przekąski. Skała daktyli ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Zawartość cukrów prostych dodaje energii na cały dzień i pobudza siły witalne. Trawienie pokarmów ułatwia obecność błonnika. Daktyle zawierają witaminy z grupy A, B1 i B2, C oraz sole mineralne. Posiłki z obecnością daktyli polecana jest przy dużym wysiłku fizycznym. Ich wartość energetyczna przewyzśza znacznie tę, zawartą w mięsie, w pieczywie lub w ryżu.

Daktylowiec – wszechstronna roślina

Pnie palm daktylowych służą tubylczej ludności Afryki do budowy domów. Są również dobrym materiałem opałowym. Liście, duże i pierzaste, są dobrą okrywą domu, pełniącą z powodzeniem funkcje dachu. Liści używa się również do splatania mat.

Znane są właściwości lecznicze daktyli. Medycyna ludowa zalecała ich spożywanie na wzmocnienie po przebytych chorobach. Zauważono, że łagodzą objawy menopauzy. Właściwości daktyli potwierdza współczesna dietetyka. Zaleca się ich jedzenie, aby zapobiegać osteoporozie, bowiem zawierają sporo wapnia. Dzięki zawartości witaminy A, wpływają na poprawę wzroku i zdrowy wygląd skóry. Szczególne cenna jest obecność kwasu taninowego, który ma właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe. Zawierają ponadto potas, dzięki któremu sprawnie działa układ krwionośny i minimalizuje się niebezpieczeństwo udaru mózgu.. Daktyle pomagają także w problemach jelitowych. W krajach arabskich cenione są jako afrodyzjak.

Kwiaty palmy daktylowej mają wpływ na poprawę nastroju. Następuje to za sprawą wina palmowego, przez tubylców przechowywanego w wielkich tykwach. Do wyrobu wina służy sok z łodyg kwiatów. Można go wypić po zebraniu lub poddać dalszej obróbce. Poddanie soku fermentacji skutkuje otrzymaniem słabego wina, zawierającego około 4% alkoholu. W innych częściach świata poddaje się je dalszym procesom – odparowaniu, w celu uzyskania cukru palmowego, lub destylacji, w celu otrzymania araku i wódki, zwanej feni.